Sağlıklı Yaşamın Yolu Spor Yapmaktan Geçiyor

2007-02-27 15:27:00

Modern yaşamın getirdiği kolaylıklar ile artık egzersiz yapmak için yeterli fırsat bulunamıyor. Egzersiz aktif, üretken ve kaliteli bir yaşam sağlamanın yanında insanları hastalıklardan da koruyor.
 

Sağlıklı Yaşamın Yolu Spor Yapmaktan Geçiyor 

Özellikle 16-21 yaşları arasında yapılan spor büyük önem taşıyor. Bu sayede kişinin potansiyelinin en üst noktasına erişmesi mümkün oluyor. Unutulmaması gereken spordan maksimum verimi elde edebilmek için düzenli olarak spor yapmak gerektiğidir. Düzenli spor yaparak sadece fiziksel değil, ruhsal olarak da sağlığınıza büyük katkıda bulunabilirsiniz. Araştırmalar spor yapan gençlerin spor yapmayanlara oranla daha iyi beslendiklerini, şiddete daha az başvurduklarını ve insan ilişkilerinde daha başarılı olduklarını gösteriyor.

Sporsuz yaşam kronik hastalıklara neden oluyor

Son yıllarda ABD’de geniş halk kitleleri taranarak yapılan araştırmalar, sporsuz bir yaşam tarzının insanları kronik hastalıklar vasıtasıyla sinsice ölüme götürdüğünü ortaya koyuyor. JAMA dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre tüm ölüm nedenleri arasında, ölüme neden olan risk faktörlerinin başında düşük kondisyon geliyor.

Sporsuz bir yaşam tarzının başta kalp damar hastalıkları olmak üzere diyabet ve bazı kanser türleri gibi ciddi rahatsızlıklara yol açtığını belirten uzmanlar, günümüzde tüm ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarının birinci sırada geldiğine işaet ediyor.

 Kalp damar hastalıklarının oluşumunda en sık gözlenen risk faktörü açık ara ile sporsuz yaşam tarzıdır. İngiltere’de 31.000 otobüs şoförü ile biletçisi üzerinde yapılan bir araştırmada, şoförlerin sürekli oturduklarından ve trafik stresine maruz kaldıklarından ötürü iki katlı otobüste sürekli dolaşan, merdiven inip çıkan biletçilerden daha yüksek oranda kalp hastalıklarına yakalandıkları saptanmıştır.

 Araştırmalar egzersiz yapmayanların, yapanlara oranla 2,5 - 4 kat daha fazla oranda kalp hastalığına yakalandığını göstermiştir. Ölüm nedenleri arasında 2. sırayı alan kanserler ile hareketsiz, sporsuz yaşam tarzı arasında da bir bağlantı tespit edilmiştir. Kolon kanseri oluşum nedenleri arasında hareketsiz yaşam alışkanlığı gösterilmektedir. Hareketsiz yaşamın doğal sonucu olan şişmanlık, hormonal dengeleri bozarak bir çok kanser türünün oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Yaşamı diğer tehdit eden hastalıklardan şeker hastalığı da sporsuz yaşam tarzı ile yakından ilişkilidir.

Egzersiz bilinçli olarak yapılmalı

Uzmanlar, egzersizin hastalıklardan korunma, kondisyonun gelişimi ve kilo verilmesi gibi faydalarından yararlanılabilmesi için bilinçli yapılması gerektiğini belirtiyor. Büyük kas gruplarını kullanıldığı yürüyüş, bisiklet, jogging, koşu, yüzme, tenis gibi sportif aktiviteler sağlık için daha faydalı. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bireylerin bu sporları her gün veya haftada en az 3-4 gün yapması öneriliyor. Egzersizlerin en az yarım saat, ideal olarak 45 dakika sürmesi gerekiyor.   Öte yandan efor süresince egzersiz herhangi bir kesintiye uğramamalıdır. Örneğin tempolu yürüyüşlerde 20 dakika kadar egzersize devam ettikten sonra bir 10 dakika soluklanma veya vitrin bakma gibi verilen aralar egzersizin etkinliğini sıfıra indirmektedir. Çünkü vücudumuz egzersize başladıktan ortalama 20 dakika sonra enerji kaynağı olarak yağlar yanmaya başlar ve eğer egzersiz 30-45 dakika kesintisiz sürerse, egzersizden sonra bile 1 ila 4 saat yağlar yanmaya devam eder.

Egzersiz yapılırken dikkat edilmesi gereken en kritik nokta yapılan eforun şiddeti, yani yoğunluğudur. İdeal olarak spor hekiminizin size yaptığı ergospirometrik efor testi sonucu egzersiz nabzı belirlenebilmektedir. Her birey için bu egzersiz nabzı değişmektedir ve bu limitler aşılmamalıdır. Bir hekim tavsiyesi alma imkanı yok ise eforunuzun yoğunluğu; siz egzersiz yaparken ıslık çalmanızın veya yanınızdaki ile konuşmanızın mümkün olacağı bir egzersiz şiddetinde olması gereklidir. Tabii egzersiz yoğunluğu çok hafifte olmamalıdır ve egzersiz esnasında tatlı şekilde bir ter atmanız gerekmektedir.

 
Sağlıklı Yaşamın Yolu Spor Yapmaktan Geçiyor

 

YÜRÜYÜŞ

Tempolu ve düzenli bir yürüyüşle kalça ve bacak kaslarınızla birlikte kol kaslarınızı da çalıştırıp güçlendirebilirsiniz. Yürüyüş yapmak için önceden büyük planlar yapmanıza gerek yok, tek yapmanız gereken kendinizi bulunduğunuz kapalı ortamdan dışarı atmak ve ayaklarınızın sizi götürdüğü yere gitmek.

Kolay, sade ve güvenli:

Yürüyüş hemen hemen herkesin yapabileceği bir egzersiz. Gündelik hayatınızın bir parçası olması gereken yürüyüş genç yaşlı her insanın keyif alabileceği bir aktivitedir. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde yürüyüş yapabilirsiniz ve bunun için özel bir eğitim almanız ya da belirli bir yeteneğe sahip olmanız gerekmez. Parkta, bahçede, özel parkurlarda, aslında herhangi bir açık alanda yürüyebilirsiniz. Aynı zamanda yürüyüş, en güvenli aerobik egzersizidir.

Düşük maliyetli:

Yürüyüş yapmak için tek ihtiyacınız olan ayak sağlığınızı koruyacak, rahat bir çift yürüyüş ayakkabısı. Özel kıyafetlere, aletlere, kondisyon makinelerine, spor salonlarına ihtiyaç duymadan, bir eğitmenin gözetiminde olmak zorunda kalmadan kendi başınıza yapabileceğiniz bir egzersiz.

Tek başına aerobik:

Tempolu yürüyüş size koşmanın, bisiklete binmenin, yüzmenin ve dans etmenin kazandıracağı dinamizmi sakatlanmalara maruz kalmadan elde etme imkanı sunar. Uygulaması diğerlerinden çok daha kolaydır. Yürüdükçe oksijen kapasitenizin arttığını hissedecek ve daha çok yürümek isteyeceksiniz.

Kilo kontrolü için ideal:

Yürüyüş, doğru beslenmeyle birlikte ideal kilonuza ulaşmanızı sağlayacaktır. Tempolu bir yürüyüş sayesinde bazal metabolizmanız, kalp atışlarınız ve solunum oranınız artacaktır. Oksijen oranındaki artış, fazla kalorilerin yakılmasını sağlar. Bir saatlik bir yürüyüşle temponuza bağlı olarak ortalama 300-350 kalori yakabilirsiniz. Eğer yokuş yukarı yürüyorsanız kalori kaybınız daha da fazlalaşacaktır.

Kas yapınızı geliştirir:

Yürüyüşün diğer bir özelliği de kas yapınızı ve kas gücünüzü geliştirmesidir. Kalçalarınızı, bacaklarınızı, karnınızı güçlendirir ve şekillendirir.

Stres atıcı:

İster müzik eşliğinde ister kuş sesleri içinde yürüyün. Yürüdükçe kendinizi daha enerjik, daha mutlu, daha huzurlu hissedeceksiniz. Uyku düzeniniz bir sisteme oturacak ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissedeceksiniz.

0
0
0
Yorum Yaz