Özel (paralimpik) Olimpiyatlar

2007-03-05 18:06:00

Özel Olimpiyatların Amacı

8 yaşın üzerindeki zihinsel engelli gençlere ve erişkinlere çeşitli Olimpiyat sporlarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlayarak bu kişilerin

- fizik kondisyonlarını, becerilerini ve yeteneklerini geliştirmeleri,
- özgüven kazanmaları,
- kişisel karar verme becerisinin artması,
- cesaretlerini sergilemeleri,
- başarının mutluluğunu yaşamaları,
- arkadaşlar, çevre ve aile ile ilişkilerin güçlenmesi,
- bağımsız bir yaşama ve çalışma hayatına hazırlanmaları,
- topluma uyum sağlamaları,
- toplumda üretken bireyler olarak kabul görmeleri

Özel Olimpiyatların Temel Amaçlarıdır.

Kaliteli Büyüme
Özel Olimpiyatlar şu anda 1,5 milyon zihinsel engelli insana ulaşıyor. Dünya genelinde 170 milyon zihinsel engelli kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Bu doğrultuda Uluslar arası Özel Olimpiyatlar sporcu sayısını 2005 yılına kadar tüm dünyada iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Onurlu bir Kabul Görme
Tüm dünyada zihinsel engelliler ile ilgili negatif düşünceleri ve yanlış bilgileri değiştirerek pozitif düşünce ve doğru bilgilere dönüştürmek amaçlanıyor.

 

Özel Olimpiyatların Yararları

Zihinsel engelli kişiler sosyalleşmekte zorluk çekiyor, toplum tarafından dışlanıyor ve kendi dünyalarında yaşamak zorunda kalıyor. Aileler zaman zaman çocuklarının bu sorununu toplumla paylaşamıyor. Zihinsel engelli çocuklarla birlikte aileleri de kendi içlerine kapanıyor.

Özel Olimpiyatlar, zihinsel engelli sporcuya fizik kondisyonunu geliştirmek, sağlıklı olmak, cesaret, disiplin ve özgüven kazanmak, mutlu olmak, arkadaş edinmek ve başarılarıyla alkışlanmak için sınırsız olanaklar tanıyor. Bu olumlu gelişmeler Special Olympics sporcunun evdeki, okuldaki ve toplum içindeki gündelik yaşantısına da yansıyarak yakın çevresiyle daha yakın ve sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlıyor.

Özel Olimpiyatlar zihinsel engellilerin neler başarabildiklerini sergileyerek, toplumun onları tanımasına, yaşama sevinçlerine ve azimlerine tanık olmasına yardımcı oluyor.

Özel Olimpiyatlar'ın sporculara sağladığı bu eğitim, onlara iş olanağı ve bağımsız yaşama şansı yaratıyor.


Özel Olimpiyatlara Katılım Koşulları

Özel Olimpiyat Programı 8 yaşın üstünde olan ve bir kurum veya hekim tarafından zihinsel engel ya da öğrenme bozukluğu tanısı konmuş herkese açıktır.

XI. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları
21-29 Haziran 2003
Dublin, İrlanda


XI. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları, 21-29 Haziran 2003 tarihleri arasında Dublin/İrlanda’da gerçekleştirildi. 160 ülkeden 7.000 sporcunun yarıştığı oyunlara, 3.000 antrenör-temsilci, 28.000 aile, 166 ulusal temsilci, 30.000 gönüllü, 2.000 basın mensubu ve 500.000 izleyicinin katıldı. İlk kez Amerika dışında düzenlenen bu oyunlar, dünyada 2003 yılının en büyük sportif olayı oldu.


Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları Açılış Töreni, 21 Haziran 2003'de Croke Park'ta(Dublin) gerçekleştirildi, devamındaki 9 günde, Morton Stadyumu, Ulusal Basketbol Alanı, RDS, Ulusal Binicilik Merkezi, Ulusal Badminton Merkezi ve Phonix Park'da yarışmalar yapıldı.

İrlanda’da bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük sportif ve kültürel organizasyon olma özelliğini taşıyan Yaz Oyunları’nın özelliğini, katılımcı takımların 16-20 Haziran 2003 tarihleri arasında yerel topluluklar tarafından ağırlanarak  Evsahibi Kent Programı oluşturuyor. Bu uygulama ile her ülkeyi İrlanda’nın bir kasabası, kenti ağırlayacak ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sporcular yarışmalardan önce dinlenme ve uyum eğitimi için fırsat buldu.

Yarışmaların 17 ayrı spor dalında düzenlendiği XI. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nda Türkiye 45 kişilik bir kafile ile yer aldı. Türk sporcuları atletizm, yüzme, futbol, jimnastik, halter ve basketbol dallarında madalya için mücadele ettiler.

XII. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları
2007
Şangay, Çin

  2007 yılında Şangay'da yapılacak Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları  Asya kıtasında düzenlenen ilk Özel Olimpiyat Oyunları olma niteliğini taşıyor. 01 - 11 Ekim 2007 tarihlerinde yapılacak XII. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'na 150'den fazla ülkeden 7,000 sporcu, 40.000 gönüllü, 3.500 etkinlik görevlisi, binlerce aile, gözlemci ve basın mensubunun katılması bekleniyor.
Yarışmalar, 20 farklı Olimpik spor dalında gerçekleştirilecek.
 
Özel Olimpiyatlar Türkiye, Atletizm - Yüzme - Masa Tenisi - Cimnastik - Halter - Bowling - Futbol - Basketbol ve Voleybol branşlarında, 64 sporcu - 17 antrenör - 1 kafile başkanı ve 1 kafile başkan yardımcısı olmak üzere toplam 83 kişilik kafile ile Özel Olimpiyatlar 2007 Dünya Yaz Oyunlarına katılacaktır.

 

VIII. Özel Olimpiyatlar Dünya Kış Oyunları
26 Şubat-5 Mart 2005
Nagano, Japonya


Özel Olimpiyatlar Dünya Kış Oyunları, Asya'da ilk kez gerçekleştirildi. Japonya'nın Nagano kentinde düzenlenen yarışmalara 80 ülkeden, 2,500 sporcu, 650 antrenör, 8,000 gönüllü, 800 etkinlik görevlisi katılım sağladı.

Vizyon: 2005 Özel Olimpiyatlar Dünya Kış Oyunları’nın vizyonu, dünyanın çeşitli ülkelerinden oyunlara katılan Özel Olimpiyatlar sporcularına, ailelerine ve gönüllülere yarışmanın mükemmelliğini, Özel Olimpiyatlar'ın dünya çapında yarattığı etkinin giderek artan bilinirliğini sunmak, gönüllülük ruhunun ve zihinsel engelliler için verilecek hizmetlerin artırılması oldu.

Özel Olimpiyat Programları

Özel Olimpiyatlar Programları hayatı değiştirir.


Önyargıları ortadan kaldırmak, yaklaşımları değiştirmek adına, Özel Olimpiyatlar, sporcuların cesaretlerini göstermeleri, eğlencenin tadını çıkarmaları, yetenek ve dostluklarını tüm dünya ile paylaşmalarına olanak tanımaktadır.

Özel Olimpiyatlar programları sporculara, antrenör, görevli, sözcü ve lider olmayı öğrenme ve bu şekilde yetişme şansı tanır. Sporcuların sağlık ve kondisyonlarını geliştirir, okul çağındaki gençlerin sınırları zorlamalarına olanak verir.

Günümüzde "Lider Sporcu", "Sağlıklı Sporcular", "Haydi Sen de Katıl!", "Emniyet Güçleri Meşale Koşusu" gibi çeşitli ülkelerde uygulanan Özel Olimpiyatlar programları sporcuların hayatlarını değiştirir.

0
0
0
Yorum Yaz