ORTA MESAFE KOŞULARI

2007-01-27 23:57:00

Orta mesafe koşuları, hem sürat, hem de dayanıklılık ister. 800 metre, 1000 metre, 1500 metre bu gruba dahildir. 800 metre yarışmalarında, mevcut azami sayıdaki kulvar kullanılarak birinci virajın sonundan 100 metre sonrasına kadar kulvarda koşulur.

 

Çıkış: Her atlet için, çıkış ile varış arasındaki mesafe olacak şekilde düzenlenir.

Orta mesafe koşuları, kısa mesafe koşuları ile uzun mesafe koşuları arasında sürat ve güç öğelerinin her ikiside gereksinim duyulan yarışlardır.

Günümüzde büyük bir gelişme gösteren ve baştan sona süratle koşulmaya başlayan orta mesafe koşularının bir diğer adıda “uzun sürat koşuları”dır.

Sürat koşularından farklılığı, son anda hızlanmaya olanak verecek bir tempoyla koşulmasıdır.

Ülkemizin başarılı orta mesafe atletleri olarak

800 metrede Ekrem KOÇAK, Muharrem DALKILIÇ

1500 metrede Mehmet TÜMKAN’ı sayabiliriz.

Dünyada en ünlü orta mesafe koşuları ise Finli atletler Poovo Nurmi ve Losse Viren, çek zotopek ve İngiliz sebastian coe’dir.

Orta mesafe koşuları, pist üzerinden saat yönünün tersine koşulur. Her tur sonunda vakit belirtilir. Son tura girerken ya kampana çalınır yada havaya ateş edilir.

Orta mesafe koşuları mesafelerine göre 2’ye ayrılır.

1-                 800 metre koşusu;

Büyük bir efor ve sürat harcanılan 800 metre koşuları, hafif atletizm sınıfı bir koşudur.

İyi bir 800 metre koşucusu dayanıklı, süratli ve çok zeki olmalıdır.

Çömelerek yapılan bir çıkıştan sonra, ilk 50-60 metreyi, büyük bir süratle geçmek ve ilk virajı iyi almak çok önemlidir. Çok yorucu olan bu yarışta atletin adımları uzun, serbest ve yumuşak olmalı ve devamlı rakiplerini kontrol etmelidir.

Koşucu ağzından ve burnundan nefes alabilir. Ayrıca yarış taktikleri ve süratin derecesini bilmesinde büyük bir yarar vardır. Yarışmalarda eğer önde değilse, önde koşan koşucuya göre temposunu ayarlamalı, rüzgarı hesaba katmalı, son virajda atağa kalkmalıdır.

2-                 1500 metre koşusu;

Bu koşu kuvvetli, dayanıklı ve süratleneceği yeri iyi bilen atletlerin başarabileceği koşudur. 1500 metre koşularının kendi vücudu ahenkli ve uyumlu olmalı, ayaklarının tabanı ile basarak koşmalı, nefes alma ritmi normal olmalıdır.

Bilinen temposunu değiştirmeden korumalı son 100-300 metrede süratlenmelidir.

Günümüzde koşulmakta olan orta mesafe koşularının tarihi ilk modern olimpiyat oyunlarının yapıldığı 1896 yılına kadar uzanmaktadır. Ancak bu süreçte bu branşın koşucuları hep erkekler olmuştur. Bayanların bu koşuda yer alması yıllar sonraya rastlanmaktadır.

Bayanlar 800 metre koşusunun olimpiyat programına alınışı 1960 yılıdır. 1500 metre koşusunun alınışı da 1972 yılında gerçekleşmiştir.

Orta mesafe koşuları olan 800 ve 1500 metre koşusu sürat ve kuvvetin devamı ile yapılan “dayanıklılık” koşularıdır. Burada  süratin, kuvvetin ve dayanıklılığın tek tek etken faktörler olarak öne çıkmadığını bir bileşen olarak görev yaptıklarını düşünmek gerekir.

Bu bileşenler;

·                   Süratte dayanıklılık (devamlılık)

·                   Kuvvette dayanıklılık

·                   Aerobik ve aneorabik dayanıklılık

NOT: Koşulan mesafe uzadıkça enerjinin ortaya çıkış hızı da değişmektedir.

Orta mesafe koşularında standartlaştırılmış bir koşu tekniği bulunmamaktadır. Her atletin kendine özgü bir koşu vardır. Bu koşu tarzının uygulanışı sırasında her atlet koşu ekonomisine uygun, enerjiyi verimli kullanmaya yönelik bir tarz tutturmak zorundadır.

Koşu hızının düşük olması, koşu tekniğinin kontrollü uygulanmasını kolaylaştırır. Bu nedenle; antrenörün yada çalıştırıcının koşu tekniğine yönelik gözlem yapmaları  daha kolay olmaktadır.

Bu koşularda koşu tekniği olarak karşımıza çıkan öğeler kolların ve bacakların pozisyonu, gövdenin ve ağırlık merkezinin bulunduğu yer ile ayağın yere basış şekli önem kazanmaktadır.

 

43783
0
0
Yorum Yaz