Alternatif Sporlar

2007-03-02 18:59:00

Bahar ve yaz aylarının klasik aktiviteleri vardır: Güzel havalarda deniz kenarı yürüyüşleri, yeşillikler arasında yapılan piknikler, sıcak havada serin sularda yüzmek ve şehir dışına yapılan günübirlik geziler.

Bütün bunların ortak noktası, insanı dinlendirerek haftanın yorgunluğunu almaları ve enerji vermeleridir. Eğer sakinlik ve huzur seven bir insansanız bu aktivitelerle bahar ve yaz aylarını geçirmek sizi mutlu edecektir. Ama daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız, vücudunuzu biraz daha zorlamak, alışılmadık aktiviteler ile adrenalin seviyenizi artırmak ve yaptığınız aktiviteye yoğunlaşmak yoluyla beyninizi dinlendirmek istiyorsanız, sizi alternatif sporlara davet ediyoruz.

Alternatif sporlar arasında çok farklı çeşitler var. Kapalı mekânda yapılanlar size hafta içi iş çıkışı stres atma ve form tutma imkânı verirken, açık hava ve doğanın sporla birleşmesi ise güzel havalardan daha fazla yararlanmanıza olanak verecektir. Bu kadar çeşit arasından ilginizi çeken bir alternatif spor bulmanız hiç de zor değil ama asıl önemli olan bir kez başladıktan sonra adrenalin, spor ve doğa üçlüsüne bağımlı hale gelme riskinizi göze almak.

 

Yamaç paraşütü: Yamaç paraşütü yapmaya niyetiniz varsa size gösterilecek ilk adres Ölüdeniz olacaktır. Tabii ki bunun için sadece tek bir merkez yok; Kaş, Pamukkale, Ankara, Isparta, Erzincan, Eskişehir, Erzurum, İzmir, Abant ve Akşehir semaları da yamaç paraşütü için gidilebilecek önemli yerlerden bazıları. Yamaç paraşütü, hava

sporlarının en tehlikesiz ve basit olanları arasında Ama yine de belirli bir eğitimden geçmeniz, güvenliğiniz için çok önemli. Turizm Bakanlığı da dahil olmak üzere bir çok firma tarafından verilen bu eğitimler aşağı yukarı bir hafta sürüyor ve eğitiminizi tamamlamanızla birlikte havalanmaya hazır oluyorsunuz. Yamaç paraşütü turları için de birçok seçeneğiniz var, Bookin Turkey ve Nes Travel bunlardan bazılarını size sunuyor. Gerekli malzemeleri firmaların sağlaması ise bu turların bir diğer avantajını oluşturuyor.

Kick boks: Şehirden uzaklaşmadan ve işlerinizi aksatmadan yapabileceğiniz bir alternatif spor ise kick boks. Hem form tutmak hem de kendinizi koruma sanatını öğrenmek açısından size yararlar sağlayacak olan bu sporun sert bir spor olması, göze almanız gereken bir özelliği. Doğru eğitmenlerle çalıştığınız sürece bu sertlikten herhangi bir zarar görmeyeceğiniz kick boks’ı yapabileceğiniz çeşitli spor salonları ve kulüpler var. Eğer uzun süre yapmayı planlıyorsanız, kendi eldiven ve ayakkabılarınıza ihtiyacınız olan bu spor için başlangıçta spor salonlarının size temin edeceği malzemelerle yetinebilirsiniz.

 

Tırmanış: Fırsat buldukça doğada, yoğun zamanlarda şehirde yapılacak bir aktivite arıyorsanız, tırmanış sizin için en uygun seçenek. Doğada yapılan kaya tırmanışı, şehir içinde de yapay duvarlarda yapabileceğiniz bir spor olarak karşınızda. Yine öncelikle bir eğitim almanız gereken bu sporda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, yapay duvarda çalışmak, hem kendinize kaya üzerinde yeni rotalar belirlemeniz için hem de rahat hareket etme kabiliyetinizi ilerletmek için fırsat sağlayacaktır. Bu yüzden Adrenalin ve Atölye gibi hem kaya tırmanışı turları düzenleyen hem de yapay duvar sahibi firmalarla çalışmayı tercih edebilirsiniz. Tırmanış sporu, özel ayakkabılardan iplere kadar bir çok malzeme gerektiren sporlardan biri. Öncelikle tırmanış ayakkabısı almanız size fayda sağlayacaktır. Eğer dikey yüzeylerin sizin hayatınızda bir yeri olacağına karar verirseniz, zamanla gerekli diğer malzemeleri edinebilirsiniz.

Dalış: Suyun insanlar üzerindeki rahatlatıcı etkisi bilinir. Yüzmenin yaz sporları arasında en çok tercih edilenlerden olmasının biri de budur. Bir de suya dalmak ve denizin içinde, balıklarla birlikte olabilmek var ki bu size suyun gerçek rahatlatma etkisini gösterecektir.

Dalış, hem denizi sevenler için hem de gezmekten zevk alanlar için en uygun sporlardan biri. Akdeniz ve Ege kıyılarındaki çeşitli merkezler size harika sualtı manzaraları sunuyorlar ama “bu bana yetmez” diyorsanız özellikle Mısır ilk tercih etmeniz gereken ülke olmalı. Birçok alternatif spor gibi, dalış için de öncelikle belirli bir eğitim almanız gerekiyor. Yaklaşık 12 saatlik bir teorik eğitim ve 4-5 eğitim dalışının ardından yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen dalış turlarına rahatlıkla katılabilirsiniz. Nes Travel bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer kendi gezilerinizde dalış yapmak istiyorsanız, dalış malzemelerini satın almanız gerekiyor ama turlar sizin için yeterliyse malzemelere harcama yapmak zorunda bile değilsiniz. 

Kiteboard: Ayaklarınızı yerden kesecek bir spor daha. Suyu ve rüzgârı birleştiren bu spor dalıyla vücudunuzdaki birçok kası bir arada çalıştırırken heyecandan da uzak kalmayacaksınız. Kiteboard, ayaklarınızın bağlı olduğu bir çeşit sörf tahtasını, yine bir çeşit uçurtma yardımıyla kontrol etmeniz şeklinde ortaya çıkan bir spor türü. Rüzgârdan aldığı destek düşünüldüğünde yelken sörfünü hatırlatsa da uçurtmanın sağladığı geniş hareket alanı ile kiteboard hem daha dinamik hem de daha hızlı bir spor. Elinizdeki uçurtmayı ve ayağınızdaki tahtayı kontrol edebilmeniz için tabii yine bir eğitimle işe başlıyorsunuz. İstanbul’da Solar Beach ve Burç Beach’te alabileceğiniz bu eğitimler, başta Gökova olmak üzere Akdeniz ve Ege sahillerindeki birçok sahilde de verilmekte.

Mağaracılık: Bir de çok alışık olmadığımız, gerçekten “alternatif”liğini koruyan sporlar var. Bunlardan birisi de mağaracılık. Mağara araştırmacılığı adı ile daha net ifade edilebilecek olan mağaracılık sporu, sizi yer altındaki keşfedilmemiş dünyaya çağırıyor. Başınızda kasklarınız ve kafa lambalarınız, ayağınızda lastik botlarınız ile girdiğiniz zifiri karanlık dünyada ilerlerken adrenalin seviyenizde artış olacağını garanti etmek hiç de zor değil. Mağaracılık, tur sitelerinde karşılaşabileceğiniz bir spor olmadığı için özellikle bu konuda açılan siteleri takip etmeniz en doğrusu olacaktır. Kısa bir teorik eğitim ve ip ile mağaraya inip çıkmayı, mağara içindeki zor geçitlerden geçmeyi öğreneceğiniz pratik eğitim ile işe başlıyorsunuz. Birçok malzemeye ihtiyaç duyacağınız bu spor için yine başlangıçta almanız gerekenler fazla değil. Tulumların içine giyeceğiniz giysiler ve lastik balıkçı botları ilk etapta ihtiyacınız olan malzemeleri oluşturuyor.

Rafting: Yazlık mekânlarda mutlaka karşılaşacağınız bir spor da rafting. Eğitim almanız gerekmiyor, yapa yapa kendinizi geliştiriyorsunuz. Doğrudan, ön hazırlıklarla uğraşmadan adrenalin almak istiyorum diyorsanız, azgın sularla boğuşmak sizi tatmin edecektir. Türkiye’nin birçok bölgesinde rafting’e uygun nehir bulunması, bu sporla uğraşmak isteyenler için büyük bir avantaj. Nes Travel ve Bookin Turkey aracılığıyla bulabileceğiniz rafting turlarından birine katılarak hem başlamadan önce gerekli bilgileri edinebilir, hem de sularına kendinizi atacağınız nehire ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.Alternatif sporlar bu yedi örnekle sınırlı tutulamaz ama başlangıç için bu seçeneklere bir göz atmanızda fayda var. Eğer hayatınıza giren bu adrenalin ve enerji akımından memnunsanız, elbette listenizi daha da uzatabilirsiniz ya da sizi en çok heyecanlandıran sporda uzmanlaşma yolunda ilerleyebilirsiniz.

0
0
0
Yorum Yaz